Přeskočit navigaci

O obci

Blažejovice leží na Blažejovickém potoce, největším přítoku vodní nádrže Želivka. 1,5 km na západ leží osada Vítonice, která k Blažejovicím správně náleží. Krajinnou dominantou je vrch Hůrka (547 m n.m.) vypínající se severně od obce.

Blažejovickou náves zdobí rybník a kaplička Panny Marie z poloviny devatenáctého století.

Většinovým způsobem obživy zde vždy bylo zemědělství a práce v lese, dnes obec nabízí svým obyvatelům i některé služby například autoservis, elektroservis, truhlárnu či hostinec. Ten byl v obci odnepaměti. Sloužil i kulturním účelům, konaly se zde zábavy i plesy. Dnes se jmenuje U Říhů.

Hasičský sbor vzniklý na počátku sedmdesátých let se účastní úspěšně požárnických soutěží, ale také pořádá pravidelné hasičské bály a masopustní zábavy

Budovu, ve které dnes sídlí obecní úřad, nechali blažejovičtí postavit na počátku dvacátého století jako školu, předtím navštěvovali děti školy v nedalekých, dnes zatopených, městečkách Zahrádka a Dolní Kralovice. Protože v Blažejovicích dětí ubylo, byla škola v roce 1973 zrušena.

V posledních letech vybudovala obec vodovod a kanalizaci, velkou péči věnuje také zdejším čtyřem rybníkům.

V Blažejovicích a Vítonicích žije dnes 104 obyvatel v 51 domech. Zhruba polovina domů slouží pouze rekreaci, pro kterou jsou zde díky krásné přírodě, bohaté na houby, ideální podmínky.Nahoru
Copyright © 2000 - 2021 Mikroregion Želivka
Design: Graf-it, stránky využívají publikační systém Apollo